Це стане вашою традицією. Подією, до якої ви будете готуватися щороку і щоразу з надією чекати першого шматочка. Штолен є різдвяною німецькою випічкою, але настільки гармонійно-досконалим, що доцільно перейняти цю традицію.
Штолени бувають двох видів: на сирній основі та дріжджовий. Я завжди віддавала перевагу першому варіанту, але в цьому році наважилась на другий – дріжджовий. Особливістю штолена є те, що його випікають заздалегідь і кладуть на 4 тижні дозрівати. Уявляєте, яка має бути сила волі, щоб витримати пахощі спецій та сухофруктів, якими насичений штолен. Я вам скажу – надприродні. Але у мене таких немає, тому витримую я його лише тиждень. Впевнено можу сказати, що і сирний, і дріжджовий штолен дуже смачний.
Інгредієнти
Сухофрукти:
- Родзинки, журавлина, цукати – 300 гр.
- Коньяк – 50 гр.
Опара:
- Молоко — 150 гр.
- Цукор — 1 ст.л.
- Дріжджі — 30 гр
- Борошно — 100 гр.
Тісто:
- Яйця — 2 шт.
- Цукор — 120 гр.
- Сіль — 0,5 ч.л.
- Масло (82,5%) — 150 гр.
- Борошно – 470 гр.
- Кориця – 1 ч. л.
- Сушений імбир – 0,5 ч.л.
- Кардамон – 4 зерна
- Цедра одного апельсина та лимона
Змащування:
- Масло – 30 гр.
- Цукрова пудра – 50 гр.
Сухофрукти можна взяти будь-які, а також горіхи. Їх треба покласти у миску та залити коньяком. Даємо настоятися тиждень. Можна скоротити термін, але не менше доби.
Опара. Свіжі дріжджі кладемо у велику миски та розчиняємо у молоці кімнатної температури. Додаємо цукор та борошно. Перемішуємо до однорідності. Накриваємо миску серветкою та ставимо у тепле місце для бродіння на 40 хв.
Тісто. У діжу для тістомісу кладемо масло кімнатної температури та цукор. Збиваємо міксером із насадкою вінчик 1 хв. Не перестаючи збивати вводимо по-одному яйця кімнатної температури. Додаємо цедру апельсину та лимону. Вимикаємо міксер.
Опару додаємо до масляно-яєчної суміші. Перемішуємо силікованою лопаткою до однорідності.
В мисці змішуємо сухі компоненти: борошно, сіль, корицю, імбир, кардамон (подрібнити у ступі зерна). Перемішуємо сухим вінчиком, щоб всі спеції рівномірно розподілилися в борошні.
У комбайні змінюємо насадку з вінчика на крюк.
Сухі компоненти ділимо на три частини. На першій швидкості комбайна вмішуємо тісто, порціями додаючи до вологих компонентів.
Як тільки тісто вимішане, додаємо сухофрукти та ще 1 хв вимішуємо.
Діжу накриваємо серветкою та ставимо бродити на 3 години.
Таке важке тісто не підніметься як звичайна здоба у три-чотири рази. Максимальне підняття можливе у 0,5 рази. Але структура тіста буде пухка та дещо нагадувати павутиння (якщо відрізати шмат тіста).
Тісто обминаємо та ділимо на 3 частини. Роскачуємо скалкою у пласт висотою 1,-2 см.
Складіть довший бік тіста таким чином, щоб одна сторона накрила іншу приблизно на дві третини. Іншу сторону накрийте зверху, створюючи асиметричний вигляд.
Руками злегка притисніть та округліть тісто, щоб воно набуло потрібної форми: подовгастої з трохи піднятими краями. Ця форма допомагає штолену рівномірно пропікатися та зберігати традиційний вигляд.
Перекладаємо заготовки у форму відповідної довжини. Можна випікати і на деко, але при випіканні тісто розтечеться і сам штолен буде приплюснутої форми.
Форму накриваємо серветкою та даємо піднятися тісту 30-40 хв.
Всі сухофрукти, які не будуть покриті тісто, при випіканні підгорять. Тому доцільно їх сховати глибше в тісто.
Випікаємо штолен у заздалегідь розігрітій духовій шафі 40 хв.
Штолен вважається готовим, коли його верхівка добре підрум’яниться, а дерев’яна шпажка, вставлена в центр, виходить сухою.
Глазурування. Щойно штолен вийняли з духовки, його поверхню потрібно рівномірно змастити розтопленим вершковим маслом та присипати щедро цукровою пудрою з усіх сторін.
Штолен залишаємо охолоджуватися до кімнатної температури на решітці, щоб уникнути утворення конденсату на дні.
Після охолодження штолен загортаємо у перагмент, а потім — у фольгу.
Процес дозрівання займає від 1 до 4 тижнів.
Максимально я витримували лише 8 днів, більше не наважилась. Але найкраще мені смакує свіжим.